opłata za śmieci według zużycia wody

Co się zmienia w opłatach za śmieci dla mieszkańców Warszawy?

Od 01 kwietnia 2021r zmienia się sposób naliczania opłat zaśmieci z ryczałtu od gospodarstwa domowego w wysokości 65 zł miesięcznie na opłatę rozliczaną według zużycia wody w lokalu.

tablica_informacyjna_wspolnoty1 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

TABLICA informacyjna dla Twojej Wspólnoty 

informuj mieszkańców o tym co ważne i unikaj konfliktów we Wspólnocie!

Sytuacja wokół nas - pandemia, izolacja, niepokoje oraz rosnące oczekiwania, że wszystko powinno być dostępne przez Internet - powoduje, że każdy brak informacji jest zarzewiem potencjalnego konfliktu.

IL_art_zarzadzanie-nieruchomosciami_eu_1 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Każda nieruchomość, aby mogła dobrze funkcjonować musi być dobrze zarządzana. Wiele Wspólnot Mieszkaniowych poszukuje osób, które będą zajmowały się zarządzaniem nieruchomościami. Co prawda czasami sami mieszkańcy próbują na własną rękę organizować niektóre remonty, naprawiać usterki, czy zajmować się innymi sprawami Wspólnoty. Ale z reguły takie rozwiązania się nie sprawdzają.

IL_art_zarzadzanie-nieruchomosciami_eu_2 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Ze Wspólnotą Mieszkaniową powiązane są dwa określenia: zarządzanie i administrowanie. Wiele osób uważa, że te pojęcia są zamienne i oznaczają to samo. Tymczasem różnią się one zasadniczo i to nie tylko nazwą. Bardzo ważnym, wręcz podstawowym aspektem odróżniającym te pojęcia jest zakres odpowiedzialności za podejmowane decyzje i działania. Ale po kolei.

IL_art_zarzadzanie-nieruchomosciami_eu_3 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Coraz częściej dochodzi do sytuacji kiedy spółdzielcy zamieniają prawo do lokalu we własność. Jest to pierwszy krok do tego, aby nieruchomością zarządzała Wspólnota Mieszkaniowa, a nie Spółdzielnia. Każda powstała Wspólnota Mieszkaniowa musi wybrać Zarząd, który będzie kierował jej sprawami, reprezentował ją na zewnątrz, oraz w stosunkach pomiędzy Wspólnotą, a Właścicielami lokali.

 
W ustawie o własności lokali pojawia się słowo „zarząd”, które występuje w kilku znaczeniach. Najważniejsze są dwa z nich gdzie zarząd:

IL_art_zarzadzanie-nieruchomosciami_eu_4 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Co to jest Wspólnota Mieszkaniowa

 
W ostatnim czasie coraz więcej mieszkańców jest za tym, aby w ich bloku lub kamienicy działała wspólnota mieszkaniowa. Jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą czym ona jest i na czym polega jej działalność oraz jak wygląda sam proces przekształcenia spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową. Wyjaśnijmy podstawowe zagadnienia związane z pojęciem wspólnoty mieszkaniowej.  Co prawda od założenia pierwszych wspólnot mieszkaniowych minęło kilka lat, ale zmieniające się przepisy prawne, jak również jeszcze zbyt mała popularność tego typu rozwiązań ciągle budzą szereg pytań i wątpliwości. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na niektóre najczęściej pojawiające się pytania i przedstawimy podstawowe informacje jak wygląda zakładanie wspólnoty mieszkaniowej.

Bitwy-Warszawskiej-12 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Informacja o RODO dla Wspólnot Mieszkaniowych
1. Administratorem danych osobowych właścicieli lokali jest właściwa Wspólnota Mieszkaniowa (dalej ADO).
2. Niniejsza informacja została sporządzona w wykonaniu dyspozycji zawartej w art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej Rozporządzenie),

IL_art_zarzadzanie-nieruchomosciami_eu_5 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Kiedy trzeba podjęć pierwsze uchwały?

 

Wspólnota mieszkaniowa została powołana (więcej o tym jak założyć wspólnotę mieszkaniową znajdziesz w poprzednim artykule). Następnym krokiem jest zwołanie pierwszego zebrania, które z natury swojej jest zebraniem organizacyjnym. Zadaniem członków wspólnoty jest omówienie wszystkich istotnych kwestii związanych ze sprawnym funkcjonowaniem ich wspólnoty. Na pierwszym zebraniu wspólnoty mieszkaniowej uchwały podejmowane przez jej członków powinny być związane między innymi ze sprawami dotyczącymi wysokości opłat związanych z pokryciem kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz z wyborem Zarządu.

Bitwy-Warszawskiej-12 Administrowanie nieruchomościami Warszawa - Blog

Ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r.

(tekst ujednolicony)

Skontaktuj się z nami:

Siedziba

POLBEST Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o.
ul. Grójecka 194 lok. 145 (klatka 4 piętro 2)
02-390 Warszawa

Zadzwoń do nas

Tel.: +48 696 94 94 95
Tel./fax: +48 22 668 54 72

Godziny Pracy

Pon - Pią, 9:00 - 16:00

E-mail

biuro@polbest.waw.pl

www

https://zarzadzanie-nieruchomosciami.eu
Apartamenty wakacyjne w Chorwacji