Każda nieruchomość, aby mogła dobrze funkcjonować musi być dobrze zarządzana. Wiele Wspólnot Mieszkaniowych poszukuje osób, które będą zajmowały się zarządzaniem nieruchomościami. Co prawda czasami sami mieszkańcy próbują na własną rękę organizować niektóre remonty, naprawiać usterki, czy zajmować się innymi sprawami Wspólnoty. Ale z reguły takie rozwiązania się nie sprawdzają.

Zarządzanie nieruchomościami Warszawa

 
Zarządzanie nieruchomościami, szczególnie w tak dużej aglomeracji jak Warszawa nie jest łatwe. Wymaga szeregu umiejętności i posiadania odpowiedniej wiedzy z wielu dziedzin. Między innymi wiedzy z zakresu prawa, ekonomii, księgowości, a nawet marketingu. Poza tym niezbędna jest też znajomość podstaw budownictwa. Z reguły osoby wybrane z grona mieszkańców taką wiedzą nie dysponują, dlatego też administrowanie nieruchomościami przeważnie powierza się profesjonalnemu Zarządcy. Jest to rozwiązanie bardziej opłacalne i mniej ryzykowne w porównaniu z wersją samodzielnego zarządzania budynkiem.
 

Wybór dobrego Zarządcy nieruchomości

 
Dobrego zarządcę nieruchomości nie jest łatwo wybrać. Jego wybór to bardzo odpowiedzialna decyzja, ponieważ w jego ręce oddajemy wszystkie sprawy dotyczące danej nieruchomości, w tym przede wszystkim  sprawy finansowe. Jest to powód, dla którego należy się dobrze zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wybór jest tym bardziej trudny, gdyż na rynku warszawskim znajduje się sporo firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami. Co należy więc zrobić, aby wybór był trafiony?
 

Opinia o Zarządcy nieruchomości

 
Po pierwsze należy poznać opinie o wszystkich możliwych kandydatach. Można ich szukać wszędzie. Między innymi można polegać na opinii innych mieszkańców, czy też znajomych, którzy zadowoleni są z pracy swojego zarządcy. Można też zwrócić się po pomoc do Zarządu innej Wspólnoty Mieszkaniowej, która posiada już Zarządcę, zwłaszcza wtedy kiedy widzimy, że budynek, oraz okolica wokół budynku jest zadbana. Innym sposobem jest skorzystanie z zasobów Internetu i oparciu się na zamieszczonych tu opiniach o zarządcach. Można wpisać w wyszukiwarce np. „administrowanie nieruchomościami warszawa” i sprawdzić wyniki na forach internetowych. W ten sposób tworzymy sobie listę najlepszych kandydatów na zarządców.
 

Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami – weryfikacja uprawnień

 
Po drugie kiedy mamy już listę, sprawdzamy uprawnienia potencjalnego zarządcy. Jest to jedna z ważniejszych czynności jaką należy wykonać. Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy poprosić o nazwisko oraz numer licencji i zweryfikować uzyskane dane. Każdy zarządca nieruchomości posiadający licencję jest wpisany do rejestru Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Infrastruktury. Natomiast w każdej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami musi być zatrudniony co najmniej jeden licencjonowanych zarządca, który posiada ważną licencję. Człowiek ten będzie w przyszłości odpowiedzialny za prawidłowe zarządzanie naszą nieruchomością.
 
Kolejną rzeczą jest sprawdzenie czy zarządca posiada ważne ubezpieczenie OC zarządców. Jego posiadanie jest wymagane prawem. Szczegółowo mówi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 września 2004 roku. W paragrafie 4 tego rozporządzenia jest napisane, że „Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz wszystkich zdarzeń, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 50 000 euro”. Jeżeli firma nie posiada ubezpieczenia w podanej wysokości to może oznaczać, że nie jest ona dobrym zarządcą.
 

Zarządzanie nieruchomościami cena i zakres usługi

 
Po trzecie należy porównać ceny. Można to zrobić prosząc Zarządcę, aby wykonał symulację planu gospodarczego danej nieruchomości. Jednak należy być bardzo ostrożnym w kwestii oceny takiej symulacji. Zdarza się, że wiele firm stara się w kalkulacji bardzo obniżać ceny świadczonych usług aby wygrać swoisty przetarg, a później okazuje się, że wiele istotnych kosztów nie było przedmiotem symulacji. Wybór w drugą stronę czyli najdroższej oferty także może być nie zbyt trafny. Bardzo wysoka cena może świadczyć o tym, że najdroższy zarządca nieruchomości będzie zlecał podwykonawstwo usług firmom zewnętrznym.
 
Z reguły najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy, która będzie świadczyła kompleksową obsługę. W tym przypadku Zarządca nieruchomości będzie w pełni odpowiadać za całość obsługi nieruchomości. Sam będzie zatrudniał pracowników, którzy zajmą się utrzymaniem czystości w budynku i wokół niego, wykonają prace konserwacyjne itp.
 
Dobry zarządca nieruchomości to licencja, ubezpieczenie OC i przede wszystkim to taka firma lub osoba, która dba o płynny przepływ informacji na pomiędzy Zarządcą, a mieszkańcy budynku. W tym wypadku najlepsza jest  firma, która będzie dostępna przez 24 godziny na dobę. Daje to gwarancję np. szybkiej reakcji w przypadku nagłej usterki. Poza tym dzisiaj, nowoczesny zarządca korzysta z Internetu i umożliwia mieszkańcom nieruchomości wykorzystywanie do komunikacji ze sobą udogodnień techniki internetowej. Tworzy np. stronę internetową, na której mieszkańcy mają możliwość przeczytania aktualnych komunikatów dla swojej wspólnoty i mają możliwość łatwego przesłania Administratorowi swoich uwag.
 

Wybór Zarządcy nieruchomości – Podsumowanie

 
Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w Warszawie (jak również w innych miejscowościach) wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Lecz do profesjonalnego zarządzania nieruchomością wymagane jest również doświadczenie, a to widać po sposobie komunikowania się z mieszkańcami i zarządzanych budynkach. Najlepsi zarządcy dbają o powierzone im mienie, są nowocześni, innowacyjni, ale proponują również realne ceny za świadczone przez siebie usługi.
 
Przy poszukiwaniu odpowiedniego zarządcy warto jest wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest sprawdzić w praktyce deklarowane przez kandydata umiejętności. Warto przeprowadzić rozmowę z właścicielem firmy zarządczej i omówić z nim sposób administrowania oraz z metody rozwiązywania problemów we własnej nieruchomości.