Stan spraw Wspólnoty KEN93 na koniec maja 2023r

Szanowni Właściciele,

Po wstępnej analizie przejętej dokumentacji i weryfikacji stanu budynku oraz po podjęciu niezbędnych czynności administracyjnych w miesiącach kwietniu i maju, chcielibyśmy przedstawić stan faktyczny, najważniejszych spraw Wspólnoty Mieszkaniowej KEN 93,  po przejęciu Zarządu:

  1. Poprzedni Zarząd wspólnoty w osobie p. Katarzyny Oziemskiej zostawił puste konto bankowe. Co najmniej w dwóch przypadkach zadysponował pieniędzmi Wspólnoty w sposób co najmniej kontrowersyjny:
    • Na odchodne Zarząd zapłacił z góry ok. 1 mln zł za remont klatek mieszkańców. Oznacza to, że umowa na remont klatek nie zawiera żadnych zabezpieczeń interesów Wspólnoty. Wspólnota Mieszkaniowa straciła siłę nacisku na wykonawcę w momencie przelewu całej kwoty za remont, który dopiero co się rozpoczynał. Tym samym niewiele możemy zrobić gdy wystąpią opóźnienia, niedoróbki, potencjalne kłopoty firmy remontowej lub niewywiązanie się z zakładanych celów remontu. Jak Państwo dobrze wiecie, nie jest to standardowa procedura, zwłaszcza przy tak dużym remoncie rozłożonym na wiele miesięcy, obarczonym wieloma ryzykami.
    • Poprzedni Zarząd zapłacił również z góry 80 tys. zł za cały okres wypowiedzenia umowy administracyjnej dla p. Karoliny Oziemskiej, a płatność  ta została poprzedzona zmianą warunków wypowiedzenia tej umowy (podpisanych przez Zarząd p. Katarzynę Oziemską). Wypowiedzenie trzymiesięczne zostało zamienione na wypowiedzenie 6 miesięczne ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego. To w praktyce spowodowało wypłatę wynagrodzenia p. Karolinie za 10 miesięcy z góry, mimo odmowy przez nią wykonywania czynności zawartych w umowie. Takie zachowanie ma swoją nazwę, dlatego Zarząd Wspólnoty podjął już kroki prawne, aby wyjaśnić do końca zaistniałą sytuację.
  2. Przejęta dokumentacja administracyjna, księgowa i techniczna jest niekompletna i nieuporządkowana. Poprzedni Zarząd oraz administracja odmówiły wykonania spisu przekazywanych dokumentów, a także przekazania kontaktów do członków naszej Wspólnoty, utrudniając tym samym przejęcie obowiązków nowemu Zarządowi oraz administracji. Dokumenty zostały przejęte, poprzez przejęcie pomieszczenia biurowego wraz z jego zawartością, choć już wiadomo, że wielu dokumentów brakuje.
  3. Decyzją obecnego Zarządu Wspólnoty zostały wypowiedziane umowy na: sprzątanie, konserwację, ochronę, obsługę dźwigów osobowych, księgowość i usługę e-kartoteki oraz na obsługę prawną. Wszystkie umowy wypowiedziane są zgodnie z zawartym w nich okresem wypowiedzenia. Wypowiedzenie umów nastąpiło, aby w obecnej sytuacji optymalizować koszty obsługi Wspólnoty. Zależy nam na tym, aby usługi poddostawców spełniały oczekiwania Wspólnoty, Zarządu i mieszkańców nie tylko pod kątem kosztowym, ale i jakościowym.

    Nowa ochrona od 1.06.2023r. będzie pełnić rolę ochrony całego budynku czyli Wspólnoty wraz z częściami komercyjnymi, a nie tylko w części mieszkalnej. Unikniemy dzięki temu w przyszłości takich sytuacji jak incydenty w części garażowej i klatce AB.
  1. Budynek jest zaniedbany pod względem technicznym. Mimo wielu lat sprawowania władzy przez poprzedni Zarząd, nie zostały poczynione najpilniejsze, bieżące remonty i naprawy. Dziś już wiemy, że p. Oziemska zbierała pieniądze na remont klatek schodowych, zaniedbując jednocześnie sprawy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym Nas wszystkich oraz mimowolnie pozwalała na destrukcję i niszczenie budynku poprzez zaniechanie zrobienia pilnych napraw przeciekającego dachu i elewacji budynkowej, co doprowadziło do kosztochłonnych zniszczeń. W ciągu ostatnich tygodni sprawdziliśmy najważniejsze elementy infrastruktury budynku:
    1. W maju odbyła się kontrola instalacji przeciwpożarowej, która wykazała wiele uchybień. Co ważniejsze, te uchybienia były już wskazywane i znane poprzedniemu Zarządowi, bo straż pożarna wydała już wcześniej decyzje i wskazania poprzedniemu Zarządowi. Zostały one zignorowane i zaniechane, a system przeciwpożarowy w budynku nie działa prawidłowo – bez tego, wszelkie ubezpieczenia naszych lokali – zarówno mieszkaniowych jak i komercyjnych nie zostaną uznane. Nie są chronione i w razie pożaru nikt z Nas nie otrzyma żadnego ubezpieczenia.
    2. Większa część liczników wody i ciepłomierze nie ma już legalizacji, a znacząca ich ilość działa nieprawidłowo.
    3. Dach budynku jest nieszczelny i przecieka. Pani Oziemska przybrała wygodną dla siebie postawę, zrzucając winę za przecieki na iDid i przeciekające tarasy, które nota bene też są częścią wspólną i ich naprawa leży w gestii Zarządu Wspólnoty. Teraz po audycie okazało się, że w kilku miejscach dach ma poważne uszkodzenia i wymaga pilnej naprawy. Niestety woda penetrująca elewację i ściany budynku poczyniła kolejne zniszczenia na kilku piętrach, od biur po mieszkania.

Podsumowując: wiele spraw za które odpowiadał poprzedni Zarząd Wspólnoty oraz administracja w osobach p. Katarzyny i p. Karoliny Oziemskiej zostało zaniedbanych. Ich naprawa będzie wymagała czasu oraz znaczących nakładów finansowych. Kwestie dotyczących potencjalnych wyłudzeń, niegospodarności i zaniechań przez Panie Oziemskie zostały już skierowane na drogę prawną.

Z poważaniem

Zarząd Wspólnoty KEN 93